ebbl elg!
Alex&Fitt girls 2009.07.28. 09:07

Voltl mr olyan helyzetben hogy tanulni akartl de ppen az adott tananyag nem ment a fejedbe??
Sam Segt!!
SZiasztok Sam vagyok^^!
Gondolom mindannyian voltatok mr olyan helyzetben,hogy rkont magoltatok s mgsem tudttok megjegyezni az anyagot!
- ilyenkor lj egyenesen trklsbe s egy picit relaxlj.csukd be a szemedet s csak azt mondogasd magadban kb 1 percig,hogy ,,Sikerlni fog ,meg tudom tanulni,,Ez arra j hogy nbizalmat mertesz s sokkal knnyebb lesz a tanuls.
- VAn akik azrt nem tudjk megtanulni mert tlsgosan idegesek laztsd el az izmaidat mert ezrt megy nehezen a tanuls.,,Nyisd,, ki az agyadat a tanuls vilga eltt.Dlj le egy picit pihenni vagy csak kapcsold be a tvt s kzben az gyon fekdj.
- Ha mg ez sem hasznl prbld klnfle mozdulatokhoz kapcsolni.De vigyzz hogy jl meg tudd tanulni 1 mozdulathoz csak 1-2 mondatot kapcsolj!Pl:Helyhatroz,idhatroz.(kz elre nyujt!
- s ha mg ez sem hasznl prbld meg verses formba megtanulni PL:ez az enym,az n birtokom(Birtokos jelz)
-
Taln Te is azok kz tartozol, akinek knnyedn lehetne legalbb eggyel jobb jegye - ha tanulna.
Most tbbnyire hrmasokat - vagy ketteseket /?/ hozol, ennyire telik abbl, ami az rn rd ragad. Merthogy azon kvl egyltaln nem, vagy nagyon ritkn kszlsz az rkra - br mr sokszor elhatroztad, hogy ezen vltoztatsz. Legutbb pp tegnapeltt, megfogadtad magadnak, hogy j letet kezdesz a tanulsban. Most olyan mdszerekrl olvashatsz, amik segtenek betartani ezt a fogadalmat.
1. Csak fokozatosan!
Br a rendszeres, kitart tanuls a clod, nem lehet egyszerre napi hrom-ngy rs tanulssal flvltani a korbbi lustlkodst, idhzst. A vltozs kisebb lpsekben ltalban eredmnyesebb. Sokat segt, ha rszekre bontjuk a feladatot Ha eddig az egsz dlutnod tvzssel, szmtgpezssel s egyb vidm dologgal telt, els lpsknt azt hatrozd el, hogy janurban minden nap egy fl rra kikapcsolsz minden kszlket, s ez alatt az id alatt teljes figyelemmel tanulsz. Ez egy ht alatt 2,5 ra intenzv tanuls, aminek janur vgre mr jegyekben is megmutatkozik a hatsa. Februrtl nveld a valban tanulssal tlttt idt napi egy rra.
2. Tervezd meg!
Vlaszd ki azt/azokat a tantrgya/ka/t, amivel a legnagyobb bajok vannak. Pontosan gondold vgig, elre tervezd meg, mire fordtod a kezdetben napi fl rt. Pl. egyik nap az j anyagra, a kvetkez nap a korbbi lemaradsok ptlsra, utna a tmazrra, vagy megrod az sszefoglalt, stb.
3. Ktelezd el magad!
Kss rsos szerzdst sajt magaddal errl az elhatrozsodrl. Ez viccnek is tnhet, de hidd el, bevlt, hatkony mdszer, ha valban el akarsz rni valamit, vltoztatni szeretnl eddigi szoksaidon. Ahogy mondani szoktk a sz/ gondolat elszll, az rs megmarad. Kld el magadnak akr naponta e-mailben a megllapodst, s figyeld meg, milyen hatssal van rd. Nyomtasd ki a magaddal kttt szerzdst, ragaszd ki a szobdban, vagy hordd magaddal a tskdban.
4. Vltoztass a krnyezeteden!
A megszokott krnyezetnk gyakran olyasmire sarkall, amik taln mi sem akarunk, csak ppen automatikusan cseleksznk s mire szbe kapunk, ott a vgeredmny. Egy sor olyan magatartsi problma van, aminek a megoldsban a "rossz" krnyezet megvltoztatsa nmagban jelents segtsget nyjthat. Ha ezt lefordtjuk a te problmdra, azt jelenti, a halogatsra hajlamos dik semmikppen ne a bekapcsolt tv eltt rja a leckjt. Tanuls eltt mindig csinlj rendet az rasztalodon, semmi ne legyen ell, ami nem az ppen tanult trgyhoz tartozik. Sose tanulj hason fekve az gyadon, mert abbl elalvs vagy az elalvssal val kzds lesz.
5. Dokumentld a vltozst!
Naponta kszts rvid feljegyzst az j "letedrl". Lgy magaddal szinte, rd le, ha jl megy, de azt is, ha pokolba kvnod az egszet. Ez sokat segt.
6. Elzd meg a visszaesst!
A rossz szoksok makacs dolgok. Szmts arra, hogy nhny ht utn megszlal benned a kisrdg, s azt mondja, mi lenne, ha ma mgsem tanulnk, helyette megnznm azt a j filmet, amit a bartomtl kaptam? Gyakran azrt trnk vissza mr legyzttnek hitt rossz szoksainkhoz, mert:
- Hinyzik az az izgalom s vrakozs, amivel a vltozs mgoly knkeserves idszaka jr.
- Az unalom elzsre a mr elrt eredmny megsemmistse ltszik a legkzenfekvbb megoldsnak
- A lelknk mlyn rk vesztesnek rezzk magunkat. "Ugye megmondtam, hogy ez nekem gysem sikerl!" - jelenthetjk ki diadalmasan, amikor bekvetkezik a visszaess. Ezrt elre kszlj a kisrdg megjelensre, gyjtsd ssze, rd le magadnak, mirt j, ha tovbbra is kitartan, rendszeresen tanulsz.
7. Jutalmazd meg magad!
Ez nagyon fontos! Ezt is a legjobb elre lerni. Mi jr jutalomknt, ha egy htig, kt htig, egy hnapig, flvig betartom a fogadalmam. Vond be a jutalmazsba a szleidet, de lehet az ajndk olyasmi is, ami nem kerl pnzbe. Pldul, hogy bszke s elgedett vagy magaddal, mert sikerl megtartani a fogadalmadat, ami bizony a felntteknek sem megy knnyebben. Gondolj arra, hnyan fogyznak eredmnytelenl, mi a helyzet a cigarettrl val leszokssal, vagy az olyan gretekkel, hogy kevesebbet isznak.
Lgy kitart, s a siker nem marad el!
|
- Mint minden szellemi erkifejtst ignyl tevkenysgre, a tanulsra is r kell hangoldnunk. Amennyiben a kls, krnyezeti felttelek adottak (sajt tanulsra elklntett szoba, kellemes, szellztetett lgkr stb.), zrjuk ki a klnbz koncentrlst zavar tnyezket (httrzaj). Elsknt hangoljuk r gondolatainkat, vagyis a kt agyfltekt a tanulsra gy, hogy bal knyknkkel megrintjk a jobb trdnket, majd ellenkez irnyba is, teht keresztirny mozgsokat vgezve. Ez azrt lnyeges, mert gy mozgstjuk a jobb agyfltekt, ami az egysges ltsrt, a mvszeti kpessgekrt valamit a trltsrt is felels. Ugyanakkor a bal agyfltekt is beindtjuk, ami a logikus, racionlis rszt kpviseli. Msodik lpsben ksztsnk egy elzetes „mentlis tervet" azokrl a tantrgyakrl, amelyekbl tanulnunk kell, melyek azok, ahol hzi feladatokat is kell vgeznnk, majd ezt kveten ksztsk el a tanknyveket s a fzeteket.
A knyelem fontos, de nem minden ron. Soha ne tanuljunk fekve, mivel ez lankaszt s nem serkenti a tanuls folyamatt. Brmilyen tantrgyrl legyen sz, a memorizls eltt, gondoljuk t logikusan, hogy elzetes tanuls nlkl, abban a pillanatban mit tudnnk elmondani az anyagrl. Ezltal relis kpet kapunk arrl, milyen jrtasak vagyunk az adott tmakrben s milyen informcik llnak a rendelkezsnkre. A legtbb dik egy bizonyos tanulsi sorrendet is felllt. Ez abban az esetben indokolt, ha tbb tantrgybl kell felkszlnnk. Egyesek az rsbeli hzi feladatokkal kezdik, majd tanulnak, msok a nehezebb tantrgyakat rszestik elnyben s vgre hagyjk a knnyebbeket. A hatkonyabb tanuls rdekben clszer kijegyzetelni a lnyeget, ha idszkben vagyunk vagy kiss lankadt a figyelmnk, hzzuk al a fontosabb rszeket. A memorizls trtnhet bels beszddel vagy hangosan is. Az, hogy ki melyiket rszesti elnyben, az idk folyamn fokozatosan alakul ki. Tny az, hogy gondolatainkat jobb hangosan, szavakban is kifejezni.
-
Nem mindegy mikor tanulunk
Az iskolai vagy egyetemi rk vgeztvel termszetes, hogy mindenki vgyik nmi „agyszellztetsre", ezrt hazarkezst kveten jobb minl hamarabb nekiltni a tanulsnak, mivel ekkor viszonylag frissen mg a fejben van a tananyag. tkezst kveten azonban jobb kevs sznetet tartani, teli hassal sohasem szabad lelni tanulni, mivel az emsztsi folyamat lasstja az agy funkciit, ezltal pedig ellustulunk. A tanulsnak gy rdemes nekiltni, hogy legkevesebb egy-kt rt sznjunk erre a szellemi tevkenysgre, mikzben kisebb szneteket kell beiktatni: pl. fontos a folyadkutnptls, mivel a nem megfelel vzbevitel is okozhatja a fradsgrzetet s a figyelem lankadst. A TV-nzst azonban jobb mellzni, ez csak elvonja a figyelmet s ms irnyba tereli az elzleg tanulsra hangolt gondolatmenetet. Zent viszont hallgathatunk, leginkbb olyat amiben nincs szveg. Lefekvs eltt ne erltessk magunkat azzal, hogy tovbbra is a tananyag bevssvel fradozunk, a memorizls a ks esti rkban mr nem az igazi, ehelyett csak olvassuk t az anyagot.
A dikok tbbsge, biztos ami biztos lapon segdanyagot is elkszt. Annak ellenre, hogy a tanrok ezt rossz szemmel nzik, azrt a puskarsnak is van pozitv oldala. Gondoljunk arra, hogy puskars kzben is bevsdik nmi informci az anyagbl, viszont ennek is kellkppen ttekinthetnek kell lennie. Hasznlata azonban nem javasolt, de olykor szksgszer!
|